Przedszkole Nr 5 Krasnala Hałabały w Bielsku Podlaskim

Dzieci lubią sie bawić.

ponad 9 lat temu

Drodzy Rodzice!

Dzieci nie rodzą się z negatywnym nastawieniem do ludzi, którzy są pod jakimś względem inni. Są otwarte i gotowe zaakceptować świat takim, jaki jest. Nie mają uprzedzeń, chyba że dorośli, którzy je wychowują, zarażą je uprzedzeniami, podzielą świat i ludzi na lepszych i gorszych. Świat dziecka wraz z rosnącymi możliwościami poznawczymi zatacza coraz szersze kręgi. Dzieci zaczynają też z czasem dostrzegać różnice między ludźmi i zadają pytania, które pomogłyby im te różnice zrozumieć. We współczesnym świecie coraz częściej otacza nas różnorodność, wielokulturowość, odmienność. Przemilczanie jej nie zda się na nic dobrego. Raczej należy wesprzeć dzieci w zrozumieniu i nadaniu jej właściwego znaczenia. Uczyć rozumienia różnic i jednocześnie wskazywać na podobieństwa między ludźmi. Ludzie różnią się wyglądem, językiem, zwyczajami, cechami charakteru… i jest to ogromne bogactwo świata i ogromna wartość. Należy to doceniać i szanować. I pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi! Bez względu na kolor skóry, wiek, płeć! Bez względu na to, czy pochodzimy z północnej, czy z południowej półkuli. Może więc warto, ucząc poszanowania różnorodności, uczyć poszanowania jedności ludzkiej rodziny na całym świecie. Ta lekcja zaczyna się od szacunku dla domowników i dla tych, których spotykamy w przedszkolu i na podwórku.

Wprowadzamy w świat wartości: szacunek, empatia, wrażliwość, otwartość, życzliwość…

 

Uczymy tego, co najważniejsze:

·         Doświadczenia emocjonalno-społeczne:

- rozwijanie wrażliwości na ludzi i postawy poszanowania ich różnorodności;

- rozwijanie umiejętności dostrzegania i poszanowania podobieństwa między ludźmi m.in. poprzez rozwijanie umiejętności dostrzegania nie tylko różnic, ale i podobieństw między ludźmi;

- kształtowanie postawy pomagania koleżankom i kolegom w codziennych sytuacjach;

- utrwalanie nawyku grzecznego witania się;

- rozwijanie umiejętności współpracy w parach m.in. podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych;

- kształtowanie umiejętności zachowywania się po cichu, kiedy sytuacja tego wymaga.

 

Jak wspierać dziecko?

·         Warto zadbać o to, aby dzieci doświadczały kontaktu z innymi kulturami. Dzieci, które wychowują się w środowisku zróżnicowanym pod względem narodowościowym, rasowym, traktują te różnice jako coś naturalnego, oczywistego. W naszym kraju, który jest tak jednorodny etnicznie, warto się postarać, by dziecko miało kontakt z dziećmi innych narodowości. Można pokusić się o wyprawę na przykład na wschodnią granicę Polski, gdzie do dziś żyją jeszcze potomkowie Tatarów i stoją zabytkowe meczety.

 

Warto porozmawiać o… różnorodności wśród ludzi!

·         We współczesnym świecie coraz częściej otacza nas różnorodność, wielokulturowość, odmienność. Przemilczanie jej nie zda się na nic dobrego. Raczej należy wesprzeć dzieci w zrozumieniu i nadaniu jej właściwego znaczenia. Warto też zwracać uwagę dzieci na niezwykły fakt, że ludzie w tej różnorodności w wielu istotnych kwestiach są do siebie podobni. Wszyscy jedzą, by zaspokoić głód. Są smutni, gdy spotykają ich przykrości, i cieszą się, gdy przydarzają się im dobre rzeczy. Wszyscy pragną miłości i akceptacji.

 

Warto poczytać…

 

Z. Stanecka, Basia i kolega z Haiti

Gyula Böszörményi, Írisz Agócs , Kolory ludzi