Baśnie uspakajają i wychowują.

Królestwo baśni to świat, w którym każdy problem da się rozwiązać, a zło będzie ukarane. Fantastyczne historie znakomicie kształtują wyobraźnię dziecka.Czerwony kapturek zawsze zwycięża złego wilkai ratuje babcię. Brzydkie kaczątko staje sie pięknym łabędziem, a Kopciuszek poślubia wymarzonego księcia.Każda fikcyjna postać może nauczyć twoje dziecko, że kiedy się dąży do celu, a na drodze czyhają rozmaite przedszkody, to każdą trudność przy odrobinie wysiłku i dobrej woli można pokonać.
Bajki dotyczą zawsze konkretnego problemu. Dzieci łatwiej zaakceptują rozwiązanie ze świata baśni niż rodzicielskie nakazy. Zamiast upominać malucha, że powinien żyć w zgodzie z siostrą lub bratem, dobrze jest przeczytać mu opowieść o "Jasiu i Małgosi", czyli historię o tym iż rodzeństwo pomimo wielu trudności powinno trzymać się razem.
Dzięki bajkom dziecko nieśmiałe czy lękliwe może zbudować pozytywny obraz siebie. Rodzice mogą też sami ułożyć bajkę o swoim dziecku lub sytuacji rodzinnej. Dziecko słuchając  opowieści identyfikuję się z jej bohateremi  i nieświadomie zaczyna sie na nich wzorować. Nabiera umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a dzięki przeświadczeniu, że postać z baśni ma podobne kłopoty do tych które samo przeżywa, nie czuje się samotne.
Za pomoca basni można przekonać dziecko do zmiany spojrzenia na świat.
Fantastyczne opowieści pomagają budować poczucie wspólnoty między rodzicami a dziećmi. Wspólne przeżywanie wydarzeń, nawet zmyślonych skłania malucha do nawiązania rozmowy. Dziecko chętnie podzieli się z rodzicami myślami dotyczącymi bohatera z którym odczuwa więź. Jeżeli rodzice zobaczą, że dziecko bawi się w baśniowego bohatera z niedawno usłyszanej opowieści, moga mieć pewność, że pierwszy krok ku przełamaniu dziecięcych obaw został zrobiony.

Czytajmy dziecku codziennie przed snem. Bliskość mamy, taty,  ich spokojny głos wyrabiają w maluchu poczucie bezpieczeństwa. Dziecko przyzwyczajone do wieczornego "rytuału czytania" spokojniej  zaśnie.